LEKOVITOST ČUVARKUĆA


Čuvarkuća je biljka slicna aloji. I kod jedne i kod druge upotrebljava se presni sveže ceđen sok i koristi se protiv raznih bolesti. U narodu je čuvarkuća poznata kao lek protiv ušobolje. Sveže ceđen sok pomaže pri lečenju čira na želucu, raznih upala sluzokože, izuzetno jača otpornost organizma, trajno leči glavobolje, astmu, kostobolju, bolesti srca i krvotoka, povećava krvni pritisak, a grip i anginu otklanja za samo 2-3 dana.

           Čuvarkuća je zeljasta biljka, čiji su listovi sočni i debeli, puni tečnosti koja je gorkog i oporog ukusa. Raste po kamenjarima, ali se može naći i po krovovima seoskih kuća. Cveta u leto i može se brati tokom cele godine. Lekovitost ove biljke dolazi od sadržaja jabučne i mravlje kiseline.

           Kao lek se koriste sveži listovi čuvarkuće ili sok iscedjen iz lišća. Najčešći i najjednostavniji način njihove primene kod kožnih tegoba je da se list raseče i stavi direktno na ranu ili oboleli deo kože. Moguće je i samleti listove i staviti na kožu kao oblog, a čaj od svežih listova moguće je koristiti kao oblog, ali i kao napitak.

          Stari Grci su verovali da čuvarkuća štiti kuću i njene ukućane i da je simbol večnog života. Kada biljka cveta to ima dvojako značenje: smrt u kuci ili venčanje, pri čemu su beli cvetovi označavali tragediju, a ruzičasti radost. Ako bi biljka počela da se suši to je bio znak da će u kući da nastanu problemi. S obzirom da su joj pripisivali i afrodizijačka svojstva, žene su svojim muževima u piće stavljale sok od čuvarkuće.

           Stari Rimljani su prvi počeli da uzgajaju čuvarkuću u velikim posudama. Posle toga bila je obavezan detalj slamnatih krovova iz praktičnih razloga - da bi učvrstila slamu. Narasla na krovu od štale, čuvarkuća se smatrala zaštitnicom stoke i većeg prinosa mleka. Da bi krave umele da pronađu put do kuće na povratku sa paše, davalo im se da pojedu po tri lista čuvarkuće. Za popularizaciju ove biljke najzaslužniji je Karlo Veliki. Kada je on naredio da se na svakom krovu posadi po jedna čuvarkuća, njen uzgoj kao krovne biljke se proširio Evropom.

           Ovo je jedna od najstarijih lekovitih biljaka u pružanju prve pomoći. Njeni listovi sadrže sluzavi sok koji ima lekovito, umirujuce i rashlađujuće delovanje na kožu, poput aloje, ali nešto slabije. Zbog toga se sok isceđen iz listova čuvarkuće (Sempervivum tectorum) još od I veka, od vremena Dioskorida i Plinija, koristi kod kožnih oboljenja. Osim sluzi, listovi čuvarkuće sadrže jabučnu i mravlju kiselinu, mineralne materije, smole, tanine, vosak, šećer, vitamin C i malo gorkih materija. Listovi se beru po potrebi tokom čitave godine i kao lek se uvek koriste sveži. S obzirom na to da su prijatnog, kiselkasto-slankastog ukusa, sitno naseckani sveži listovi mogu da se dodaju zelenim salatama.


ČUVARKUĆA KAO PREVENTIVA


Od čuvarkuće možete napraviti lek protiv teških bolesti ili je koristiti kao preventivu:

- uzeti 500 g čistog lista čuvarkuće i samleti ga, zatim ga preliti sa 1/2 litra  čistog 96% alkohola. Kada ostaci lišća pobele u alkoholu, dodati 250 g kafe od cikorije, 400 g meda u saću, 50 g propolisa i 0,7 l dobrog crnog vina. Sve dobro izmešati, sipati u tamnu flašu i hermetički zatvoriti. Ostaviti na tamno i hladno mesto da fermentiše (najmanje 15 dana), zatim procediti.

             Uzima se prvih 5 dana 3 puta dnevno po 1 kafena kašika pre jela, a posle toga na jedan sat pre jela po jedna supena kašika 55 dana. Ako lek uzimate preventivno, nastavljate još 5 godina i to tako što svake godine nastavljate kada ste prethodne godine prestali sa uzimanjem ovog leka (videti primer).

Primer: 1. godina - od 15.03.2010. do 14.05.2010., 2. godina - od 15.05.2011. do 14.07.2011.
              3. godina - od 15.07.2012. do 14.09.2012., 4. godina - od 15.09.2013. do 14.11.2013.
              5. godina – od 15.11.2014. do 14.01.2014., 6. godina - od 15.01. 2015. do 14.03.2015.

KOD PREHLADE I KAŠLJA

 


U 1/2 l proključale vode staviti jednu supenu kašiku žalflje i ljuspe od 2-3 crna luka. Pustiti da ključa 3 minuta na tihoj vatri. Skloniti sa vatre, poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta. Dobro procediti i dodati 100 g žutog šećera ili 4 kašike meda. Promešati, pa dodati 2-3 iseckana crna luka. Ponovo poklopiti i ostaviti da stoji 12-18 sati na sobnoj temperaturi. Zatim procediti i sipati u tamnu flašu. Čuvati u frižideru. Uzima se 3 puta dnevno, pre jela, po jedna supena kašika (i deca i odrasli).


                           ***

4 očišćena crna luka veličine jajeta i 1 limun sa korom samleti ili izmiksirati, dodati 6 kašika livadskog meda i 2 kašike polena i dobro izmešati. Staviti u tamnu teglu i čuvati u frižideru. Uzimati 3 puta dnevno po jednu supenu kašiku, pre jela (i deca i odrasli).

                        ***

3 jabuke srednje veličine, 1 limun sa korom samleti, dodati 6 kašika meda i cimeta po ukusu. Izmešati, staviti u tamnu teglu i čuvati u frižideru. Uzimati 2-3 puta dnevno po jednu supenu kašiku (i deca i odrasli).

ČAJ KOJI KREPI

Za okrepljenje organizma nakon bolesti, protiv čira na želudcu i bolnih menstruacija, blagotvoran je čaj od 100 grama svežih listova čuvarkuće i tri decilitra vode. Kuva se petnaestak minuta, zatim procedi i ovako pije: prva polovina pre doručka, a ostatak svakog sata po jedna kašika.

Čajem mogu da se ispiraju usta i grlo obolelih od gnojne angine. Koristi se i kao oblog.

 



Ulje od čuvarkuće

protiv upale uha, nagluvosti i kožnih tegoba

- 7 listova čuvarkuće

- bademovo ulje

Sveže listove samleti i iscediti sok.
Pomešati ga sa jednakom količinom bademovog ulja.
U bolesno uho nekoliko puta tokom dana nakapati
pet kapi uljne mešavine pa uho zatvoriti vatom.
Ili, uljem mazati obolelu kožu.

 


* * *

BLAGOTVORNI SOK

Ako se svakodnevno uzimaju dve kašičice sveže isceđenog soka iz lišća čuvarkuće, može se ublažiti osećaj straha i nervne napetosti.

Sok pomešan s malo belog vina koristi se za izbacivanje dečijih glista.

Smanjiće bolove u uhu, leči čireve na oku i nagluvost izazvanu gustim, žutim sekretom.

 


MLEKO OD ČUVARKUĆA

nedostatak seksualne želje muškaraca

Potrebno je:

- 7 svežih listova čuvarkuće

- 2-3 dl kozjeg mleka

Listove čuvarkuće preliti kozjim mlekom,
lagano kuvati dok ne omekšaju
pa pojesti zajedno sa 2 - 3 kuvana jaja.
Uzimati tri dana zaredom.

 


* * *

MAST ZA RANE

Priprema se od šake svežih listova čuvarkuće, decilitra vode i sto grama svinjskog sala. Kuva se na tihoj vatri dok se mast ne počne izdvajati. Tada se procedi kroz sito i ostavi u staklenoj bočici da otvrdne. Koristi se kao oblog za rane i otekline.

Ovom mašću odstranjuju se i pege na rukama.

 

 


Sirup beloruskih gorštaka

• čisti krv • jača organizam • srčane smetnje • lupanje srca


Potrebno je:

- 100 g listova čuvarkuće

- lOOg šećera

- lOOg meda

 

Sveže listove čuvarkuće samleti, pomešati sa šećerom
i ostaviti da odstoji nekoliko sati dok se šecer ne otopi.
Dodati med i kremasto umutiti. Sirup sipati u teglu i čuvati
zatvoreno na hladnom i tamnom mestu.
Uzimati dva puta na dan po jednu kašiku sirupa,
ujutru po budjenju i uveče pre spavanja.

***


Kod problema reproduktivnih organa

Potrebno je:

1kg livadskog meda

3 šake čuvarkuće

2 limuna

Čuvarkuće samleti na mašini, iscediti sok od 2 limuna
i pomešati sa medom. Ostaviti da odstoji sedam dana
u tamnom prostoru (umotati tegle starim novinama).
Uzimati tri puta dnevno pola sata pre jela.

***


Tinktura od čuvarkuća

Iscediti listove, potopiti u 70-procentni alkohol ili domaću rakiju
i ostaviti da odstoji 7 dana. Procediti i tri puta dnevno piti
15 – 20 kapi rastvorenih u čaši vode.
Tinktura je blagotvorna za čir na želucu.

***


Kod simptoma prehlade i kašlja

Nekoliko pari listova čuvarkuće, 3 jabuke i 1 limun samleti
pa dodati 5 kašika meda i cimeta po ukusu.
Držati u tamnoj tegli u frižideru.
Uzimati po jednu kašiku po dva-tri puta dnevno.

***


Za imunitet


Pola kilograma čuvarkuće iseckati i preliti s pola litre
96-procentnog alkohola. Kad listovi pobele, dodati
250 grama korena vodopije, 400 grama meda sa saćem,
50 grama propolisa i 7 decilitara crnog vina.
Sipati u flašu i hermetički zatvoriti.
Čuvati 15 dana na tamnom mestu da fermentiše.
Procediti i prvih pet dana uzimati kašičicu neposredno
pre obroka, a sledećih pedeset pet dana
supenu kašiku jedan sat pre obroka.