KAKO UZGAJATI ČUVARKUĆE


Sunčano, vetrovito, izloženo mesto je idealno. Da bi razvijali svoju punu boju lista i dobre navike rasta, stolistima je potrebna izloženost suncu što je više moguće. Dobra cirkulacija vazduha je takođe od velike važnosti, jer sprečava kvarenje na vlažnom vremenu, naročito zimi. Bilo da ih sadite u otvorenim lejama ili u kontejnerima, ne nameštajte ih blizu drveća, živih ograda ili zidova kuća. Senka, kapi kiše i lišće koje opada može predstavljati problem.


        

          Stolistima je potrebno tlo koje ima slobodan odvod vode ili mešavina, odnosno, teren koji je relativno slab hranljivim sastojcima. Tlo koje je isuviše bogato uzrokuje bujan razvoj podložniji štetočinama i oboljenjima. Stolisti nisu pogodni kao kućne biljke.

         Na otvorenom zemljištu pripremite tlo umešavanjem krupnog peska, šljunka ili grubog peska za podlogu od 15 centimetara baštenskog tla, radi obezbeđenja dobre drenaže. Ako je zemljište naročito teško umešajte jednake delove smešane kore drveta i oštrog peska za tri dela postojećeg tla u debljini od 20 centimetara. Laka peščana tla će imati korist od dodavanja koštanog brašna u preporučenom odnosu.

        Za kamena korita i druge veće kontejnere dodajte mešavinu na bazi ilovače i hortikulturalnog krupnog peska, gde je veličina delića 4 milimetara. Takođe dodati koštano brašno prema preporučenom odnosu. Za manje kontejnere ili saksije u kojima se podloga brže suši, preporučuje se mešavina od 3 dela smeše na bazi ilovače, 2 dela oštrog peska ili krupnog peska i jedan deo kore drveta.

 

    Gde god se zasade čuvarkuće, na otvorenom tlu ili kontejnerima, gornja površina tla treba da bude pokrivena slojem krupnog peska ili kamene rizle, naročito oko baze rozete. Zaštitni sloj treba da bude približne debljine 10 milimetara u kontejnerima, a do 25 milimetara u otvorenim zasadima.

        Postarajte se da bude puno peska oko osnove tj. baze rozete, tako da one ne sede direktno na površini tla. Ovo pruža dobru drenažu oko vrata biljke i pomaže da se spreči truljenje u vlažnim periodima.






       Gornji sloj tog krupnog peska takođe sprečava da tlo prska lišće tokom kišnog perioda, čuva vlagu preko leta, pomaže da se suzbije korov i kod otvorenih zasada sprečava zatvaranje površine tla, što bi inače onemogućavalo vodi da prodre do korena, posle suvog perioda.